17 Mart 2013 Pazar

Çanakkale geçilmez!!


     
Şüphesiz vatan toprağımızı paha biçilmez kılan ve onu kutsallaştıran, her karış toprağın diyetini kanıyla ve canıyla ödeyen şehitlerimizdir. Onlar, aynı zamanda millet olarak var oluşumuzun, birlik ve beraberliğimizin ve vatan sevgimizin de ölümsüz kahramanlarıdır. 

Bugün; Türk tarihinin her döneminde bizlere sonsuza kadar yaşayacağımız özgür ve bağımsız bir yurt armağan etmek amacıyla gözünü kırpmadan canını feda eden aziz şehitlerimizi saygıyla andığımız gündür. 

Bugünün anlamı içinde bize bu vatanı canı fedasına  armağan eden Şehitlerimize çok şey borçluyuz..

     Destan yazdılar az azık ile gece gündüz demeden düşmana aman vermediler ..
   Size Ölmeyi Emrediyorum! sözünü burada söylemiştir Atatürk ve tüm birlikte bu emre uymuştur...
  Mustafa Kemal bu olayı şu sözler ile anlatır: 
       Herkes öldürmek ve ölmek için düşmana atılmıştı. Ya öldürmek ya ölmek. Zaten bu verilmiş bir emirdir. Yerine getirilen bir emirdir. Çünkü askerin bu saldırıya  kaldırırken çevresine topladığı alayın subaylarına verdiği emirler şöyledir;
          Size ben saldırıyı emretmiyorum ölmeyi emrediyorum..... Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde, yerimizi başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir.... içinde bulundukları an kritik bir andı. Öldürmek ve ölmek gerekliydi. Gerçek komutan, böyle bir anda bu emri verebilen insandı. Bu emri alanlar ise öldürmeyi ve ölmeyi bilen insanlardı... Sonuç şu oldu . 
          Düşmana saldırıldı,boğuşuldu . Düşman dayanamayınca geri çekildi,hatta sahile kadar ilerleyerek ancak oralarda tutunabildi...57. Alay başka türlü bir alaydı... Çünkü 57ci Alay tamamen şehit olmuştur.....
             
        Tüm Şehitlerimizin ruhu şad olsun ...

4 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim yorum niye silinmiş ki :)

   Sil
 2. Haklısın şehitlerimize çok şey borçluyuz

  YanıtlaSil
 3. cidden niye silinmiş ki dün yayınladım bloger hata mı oluşturdu ki...
  ben yapmadım(^^)

  YanıtlaSil